Allt om zoonos Infektioner hos djur och människor Zoonos är
Senaste nytt
Allt om zoonos Infektioner hos djur och människor Zoonos är
Allt om Zollinger-Ellisons syndrom En tumör som producerar magsyra Zollinger-Ellison
Allt om Zenkers divertiklar Zenkers divertiklar är en sällsynt sjukdom
Dela med vänner
Cancer
Hjärta & Lungor
Skelett, muskler & rörelse
Psykiatri
Infektioner
Vanliga besvär
Hjärnan och nerver
Öppettider
Tjänster
Vi tar hand om dig som har en sjukdom i lungorna och som behöver vård under en eller flera dagar. Det kan till exempel vara lunginflammation, KOL, lungcancer eller andningssvikt.
Mån-Sön 11:00 – 19:00
Om den ni besöker är pigg och uppe och går, får ni gärna vistas i vårt dagrum. Eftersom patienter med lungbesvär ofta är extra känsliga för starka dofter så råder blomförbud på avdelningen. Vi är även tacksamma om ni är restriktiva med parfym och rakvatten.
Driftsform: Landsting/Region
Du har rätt att kontakta denna vårdgivare. Lämna inga känsliga personuppgifter. Ditt meddelande skickas direkt till vårdgivaren och sparas inte av oss. Kontaktuppgifter till vårdgivaren kommer från Socialstyrelsens Vårdgivarregister. Om vårdgivaren inte har kontaktuppgifter hos Socialstyrelsen skickas inget mejl. Om det finns direktlänkar till bokningar och kontakt i beskrivningen ovan så bör du använda de länkarna istället.